Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 43-cü Sessiyasında çıxışı
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 43-cü Sessiyası
18-19 oktyabr 2016-cı il
Daşkənd, Özbəkistan Respublikası
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri
Elmar Məmmədyarovun çıxışı
Daşkənd, 2016-cı il
Hörmətli cənab Sədr,
Cənab Baş Katib,
Zati-aliləri, xanımlar və cənablar,
İlk öncə, mən Özbəkistan Respublikasının Hökumətinə 43-cü sessiyanı mükəmməl təşkil etdiyinə və nümayəndə heyətimizə yüksək qonaqpərvərlik nümayiş etdirdiyinə görə öz dərin təşəkkürümü bildirmək istərdim. Biz həmçinin Küveyt Dövlətinin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının sədri kimi həyata keçirdiyi qüsursuz işləri yüksək təqdir edirik. Fürsətdən istifadə edib, Özbəkistan xalqına Prezident İslam Kərimovun vəfatı ilə əlaqədar səmimi bassağılığımı və dərin təəssüfümü bildirmək istəyirəm.
Hörmətli həmkarlar,
Silahlı münaqişələr, terror aktları, qaçqın və miqrant böhranı, bəzi ölkələrdə dağıdıcı humanitar vəziyyət, din haqqında geniş yayılmış təhriflər və sülh və təhlükəsizlik üçün bir çox digər əngəllər qeyri-möhkəm və kövrək dünyamızda mövcud olmaqda davam edir. Çox təəssüf ki, hazırda bir sıra İƏT Üzv Dövlətləri yuxarıda qeyd olunan problemlər ilə üz-üzədir.
Bugünkü sessiya bu problemlərin mövcudluğunun əsas səbəblərindən birinə - müasir dünyamızda sürətlə güclənən savadsızlıq və cəhalətin artması probleminə müraciət etmək üçün əlverişli fürsət yaradır. Sessiyamızın “Təhsil və Maarifçilik - Sülh və Yaradıcılığa aparan Yol” adlı şüarı sanki bizə xatırladır ki, dünyamızın üzləşdiyi problemlər ilə mübarizədə uğur qazanmaq üçün açar təhsildədir. Təhsil hər bir fərdin, ailənin, icmanın, ölkənin və dünyamızın davamlı inkişafı üçün başlıca hərəkətverici qüvvə, həmçinin zəmanətdir. Təhsil və maarifçilik müsəlmanlar arasında həmrəyliyi gücləndirə, İslamofobiya meyllərinin kökünü kəsə, ekstremizmi dəf edə, tolerantlıq mədəniyyətini təşviq edə və müxtəlif mədəniyyətlər, dinlər və millətləri təmsil edən insanların dinc yanaşı yaşaması üçün əlverişli zəmin yarada bilən əsas qüvvələrdir. Təhsil bəşəriyyətə rifah və firavanlıq gətirir. Və mən İndoneziyanın hörmətli xarici işlər nazirinin qadınlar və qızların təhsil almasının vacibliyinə dair səsləndirdiyi fikir ilə tam razıyam.
Mən fəxrlə sizə bildirirəm ki, Azərbaycan sülh və təhlükəsizliyin təhsil, elm, mədəniyyət və dialoq vasitəsilə əldə olunduğuna inanan bir ölkə kimi BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu, Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu kimi mədəniyyətlər və sivilizasiyalar dialoqunu möhkəmləndirən beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi mərkəzə çevrilmişdir. Keçən ay biz bütün bəşəriyyəti maraqlandıran çoxsaylı qlobal məsələlərə dair panellərlə birgə aralarında Nobel mükafatı laureatları olan məhşur qonaqların iştirak etdiyi V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumuna ev sahibliyi etmişik. Bundan əlavə, Azərbaycan İslam həmrəyliyini gücləndirmək üçün daim ön sıralarda səy göstərən ölkə kimi gələn il Bakıda 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etməyə layiq görülmüşdür.
Hamıya məlumdur ki, İslam dünya sivilizasiyasına çox böyük töhfələr vermişdir. Tarixin ilk dövrlərindən etibarən müsəlman alimlər astronomiya, fizika, riyaziyyat, tibb, memarlıq kimi müxtəlif sahələrdə hədsiz uğurlar qazanmışlar. Çox təəssüf ki, İslamın gətirdiyi yeniliklər və müsbət təsirləri inkar edərək, beynəlxalq ictimaiyyət İslamofobiya problemini münasib və effektiv şəkildə həll etməkdə aciz qalır. Biz bu qəbuledilməz meylin tezlik və bədnamlığının artmasının qarşısını almaq üçün səylərimizi əsirgəməməliyik. Bu xüsusda, biz İslamofobiya fenomeni ilə mübarizə aparmaq üçün İƏT tərəfindən görülən işləri təqdir edirik və bu təhlükənin qarşısını almaq üçün İƏT çərçivəsində səylərimizi daha da gücləndirməyə çağırırıq.
Biz, hamımız etiraf edirik ki, İslamofobiyanın ortaya çıxmasına töhfə verən ilkin səbəb və faktorlardan biri şübhəsiz ki, zorakı ekstremizm və terrorizmdir. Bu təhlükənin aradan qaldırılmasına yönəlik beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinə ehtiyac güclü olaraq qalır. Terrordan irəli gələn təhlükə və çağırışların qarşısını səmərəli almaq, eləcə də onun yalnız bununla məhdudlaşmayan əsas səbəblərini- həlli uzanmış hərbi münaqişələr, savadsızlıq və sosial təcridetməni aradan qaldırmaq üçün bütün lazımi tədbirlərin görülməsi zəruridir.
Yalnız həmrəyliklə birgə və ikiqat səylərimiz günahsız insanların həyatlarını tələf etməkdə davam edən bu qeyri-insani əməlləri aradan qaldıra və qarşısını ala bilər. Azərbaycan güclü və birmənalı şəkildə beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə ən ciddi təhlükələrdən biri kimi - kimə qarşı və harada, eləcə də nə məqsədlə törədilməsindən asılı olmayaraq terrorun bütün forma və təzahürlərini pisləyir.
Mən bir daha Azərbaycanın qardaş Fələstin xalqına sülhün, sabitliyin əldə edilməsi və müstəqil dövlətin yaradılmasında apardıqları mübarizədə tam dəstəyini qeyd etmək istəyirəm. Azərbaycan İsrail-Fələstin münaqişəsinin həllində bu müqəddəs torpaqlarda uzun zamandır gözlənilən, hərtərəfli, uzunmüddətli və yalnız sülh, təhlükəsizlik və davamlı inkişafın əldə edilməsinin yeganə təminatı olan iki dövlət həllinə tərəfdardır. Biz, Fələstin xalqının dəstəklənməsi və amalına xidmət edən İƏT-in gördüyü işləri yüksək səviyyədə təqdir edirik.
Hər birinizə yaxşı məlum olduğu kimi, Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyinə tamamilə məhəl qoymadan və beynəlxalq hüququ kobudcasına pozmaqla Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesində destruktiv mövqe tutmaqda davam edir.
Azərbaycan bir daha Ermənistanın təcavüzünü və işğal olunmuş ərazilərdə bədnam etnik təmizləmə ilə Azərbaycan torpaqlarının işğalının qınanılmasında daimi prinsipial mövqeyinə görə İƏT Baş katibinə və üzv dövlətlərə öz səmimi təşəkkürünü çatdırır.
Biz, Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü üzrə İƏT Kontakt qrupunun yaradılmasını yüksək qiymətləndiririk. İnanırıq ki, bu Kontakt qrupunun işi müvafiq İƏT və BMT qətnamələrinin həyata keçirilməsinə töhfə verəcək və bu istiqamətdə fərdi və birgə səylərinin uyğunlaşdırılmasına köməklik göstərəcək.
Cənab Sədr,
Nəhayət, bu əhəmiyyətli tədbirə uğurlu müzakirələr arzu edir və İƏT Baş katibi İyad Amin Madani və onun yüksək dərəcədə fədakar komandasına təşkilatımızın məqsəd və prinsiplərinin reallaşdırılmasında göstərdikləri peşəkarlığı yüksək qiymətləndirirəm.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in the 43rd Session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
43rd SESSION OF THE COUNCIL OF FOREIGN MINISTERS OF THE ORGANIZATION OF ISLAMIC COOPERATION
18-19 October 2016. Tashkent, Republic of Uzbekistan
Dear Mr. Chairman
Mr. Secretary General
Excellencies, Ladies and Gentlemen,
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
I would like to start by expressing heartfelt gratitude to the Government of the Republic of Uzbekistan for the excellent organization of our session and warm hospitality extended to our delegation. We also highly commend the superb work done by the State of Kuwait in its capacity as the chairman of the CFM. Taking this opportunity, I also want to express the sincere condolences and deep regret to the people of Uzbekistan over the death of President Islam Karimov.
Distinguished Colleagues,
Armed conflicts, terror acts, refugee and migrant crisis, devastating humanitarian situation in certain countries, pervasive misconceptions about religion and many more other impediments for peace and security continue to exist in our vulnerable and fragile world. To the deepest regret, at the moment a number of OIC Member States are face to face with the above-mentioned challenges.
Today’s session gives us great opportunity to address one of the main root causes for the existence of these challenges - which is the lack of education and rise of ignorance that are rapidly gaining pace in our modern world. The slogan of our session “Education and Enlightenment – Path to Peace and Creativity” is as though intended to remind us that the key to success in combating the problems confronting our world is laid in education. Education is the primary engine as well as the guarantee for the sustainable development of an individual, a family, a community, a country and of our world. Education and enlightenment are the main forces that can strengthen solidarity among Muslims, eradicate the trend of Islamophobia, counter extremism, promote culture of tolerance and lead to conditions conducive to the peaceful co-existence of the people representing different cultures, religions and nationalities. It is education that brings prosperity and welfare of the humanity. And I fully agree with the statement of distinguished Foreign Minister of Indonesia on importance of education for women and girls.
I am proud to state that as a country which believes that peace and security is achievable through education, science, culture and dialogue, Azerbaijan has transformed into the hub of events fostering dialogue of cultures and civilizations such as 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations, World Forum on Intercultural Dialogue. Last month we hosted V Baku International Humanitarian Forum which included panels on a wide range of global issues in the interest of all humanity with the participation of renowned guests, among which were Nobel Prize Laureates. Besides this, as a country which has always been at the forefront endeavoring to foster Islamic solidarity Azerbaijan is honored to host the 4th Islamic Solidarity Games in Baku next year.
It is a common knowledge that Islam has made tremendous contributions to the world's civilization. Starting from the early stages of our history Muslim scholars have made immense achievements in different areas such as astronomy, physics, mathematics, medicine, architecture and many more. To the deepest regret, by ignoring innovations and positive influences brought by Islam, international community remains incapable in properly and effectively addressing Islamophobia. We should spare no effort to prevent the increase in frequency and notoriety of this unacceptable trend. In this regard, we praise the work done by OIC to combat the phenomenon of Islamophobia and call for further consolidation of our efforts within the OIC to prevent this danger.
We all acknowledge that one of the primary reasons and factors contributing to the emergence of Islamophobia is undoubtedly violent extremism and terrorism. The need to strengthen international cooperation geared towards eradicating this menace remains strong. It is imperative to take all necessary measures to effectively confront the threats and challenges posed by terrorism, as well as to address its root causes, which include but are not limited to prolonged armed conflicts, illiteracy and social exclusion. Only our joint and concerted efforts coupled with our solidarity can suppress and prevent these inhuman acts which continue to claim the lives of innocent people. Azerbaijan strongly and unequivocally condemns terrorism in all its forms and manifestations, committed by whomever, wherever and for whatever purposes, as one of the most serious threats to international peace and security.
I would like to reiterate Azerbaijan’s full support to the brotherly people of Palestine in their struggle for achieving peace, stability and establishment of an independent State. Azerbaijan stands for the two-state solution of the Israeli-Palestinian conflict which is the only guarantee of achieving the long-awaited, comprehensive, lasting and just peace, security and sustainable development in this sacred land. We highly commend the work done by the OIC in supporting the Palestinian people and serving the Palestinian cause.
Excellencies,
Last, but not least,
As you are all well aware, Armenia continues to hold its destructive position in the negotiation process of the Armenia-Azerbaijan conflict by totally disregarding the position of the international community and flagrantly violating the international law. Azerbaijan reiterates its sincere gratitude to OIC Secretary General and OIC Member States for their constant principled position in condemnation of the Armenian aggression and occupation of Azerbaijani territories with notorious ethnic cleansing on the seized lands. We highly appreciate the establishment of the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan. We believe that the work of this Contact Group will contribute to the implementation of the relevant OIC and UN resolutions and help to harmonize the individual and joint efforts to this end.
Mr. Chairman,
In conclusion, I would like to wish successful deliberations to this important event and express our high appreciation to OIC Secretary General Mr. Iyad Ameen Madani and his highly dedicated team for the professionalism in the realization of the goals and principles of our Organization.