Cari ilin 9 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Livan Respublikasındakı səfiri Ağasəlim Şükürov Livanın Respublikasının müftisi şeyx Əbdüllətif Dəryanla görüşmüşdür.
Görüş zamanı Ə.Dəryana Azərbaycanın müsəlman şərqində yaranmış ilk respublika olması, tolerant və dünyəvi dövlət olan respublikamızın mədəniyyətlərarası dialoq və dini dözümlülük sahələrində beynəlxalq konfrans və forumlara evsahibliyi etməsi barədə məlumat verilmişdir.
Öz növbəsində Ə.Dəryan Azərbaycanla Livanı müştərək dini-tarixi əlaqələrin birləşdirdiyini, qardaş ölkəmizin beynəlxalq arenada əldə etdiyi nailiyyətlərdən mətbuat vasitəsilə xəbər tutduğunu və buna çox sevindiyini bildirmişdir.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2017-ci ilin Azərbaycanda islam həmrəyliyi ili elan edildiyi və cari ilin 21 dekabr tarixində Bakıda dövlət başçısının patronajlığı və birbaşa iştirakı ilə islam həmrəyliyinə həsr olunmuş beynəlxalq dini konfransın keçiriləcəyi diqqətə çatdırılmış və tədbirdə iştirak etmək üçün Qafqaz Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin sədri şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə tərəfindən ünvanlanmış dəvət məktubu Ə.Dəryana təqdim edilmişdir.
Görüşün sonunda Ə.Dəryana Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və digər mövzularda təbliğat materialları təqdim olunmuşdur.

On November 9, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Lebanon Agasalim Shukurov met with Mufti of Lebanon Sheikh Abdullatif Daryan.
During the meeting, Darian was informed that Azerbaijan was the first republic in the Muslim East to be a tolerant and cultural state that hosted international conferences and forums in the field of intercultural dialogue and religious tolerance.
In turn, A. Daryan noted that Azerbaijan and Lebanon unites the common religious and historical ties and that the brotherly country acquired the international arena through the press and expressed its gratitude for it.
The 2017 was declared the Year of Islamic Solidarity in Azerbaijan by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and an international religious conference dedicated to the Islamic solidarity with the patronage and direct participation of the head of state will held in Baku on December 21, 2012, and the letter of invitation addressed by Sheikhulislam Haji Allahshukur Pashazadeh, Chairman of the Board, the Caucasian Muslims was presented to A. Deryan.
At the end of the meeting propaganda materials of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict and other issues were presented to sheikh Daryan .